Pálenie zvyškov po ťažbe

.

Pálenie zvyškov po ťažbe je jedna z technológii, ktorá sa využíva na prípravu plôch na zalesňovanie, likvidáciu horľavých látok vzniknutých po ťažbe a na zabezpečenie porastovej hygieny. Pálením sa po ťažbe likviduje nespracovateľná drevná hmota, ktorú nemožno zaradiť do jednotlivých tried sortimentov dreva, alebo pre ktorú nieje vhodná žiadna technológia na jej ďalšie spracovanie. Ďalej drevná hmota, ktorá je pre značnú rozptýlenosť a nedostupnosť v teréne zdrojom šírenia abiotickýc a biotických škodcov.

Pálenie zvyškov poťažbe podlieha dvom právnym predpisom  -Zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a podrobnosti upresňujúca vyhláška č 121/2002 Z.z. Vyhláška MV SR o požiarnej prevenciiv znení neskorších predpisov 

 

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hmyz podkôrny

Dospelý jedinec je približne 10 milimetrov dlhý a 2 milimetre široký, s tvarom tela pripomínajúcim projektil typickým pre druhy z čeľade krasoňov Buprestidae. Majú prevažne čiernu farbu prípadne so zeleným odleskom. Na krovkách sa nachádza šesť zlato sfarbených fľakov.

Hubový patogén

Nekróza kôry a rakovinové zhrubnutie vetiev.

Hubový patogén

Rakovinové rany na kmeni alebo na vetvách.  

Hubový patogén

Huba Hymenoscyphus fraxineus, je pôvodcom poškodzovania a chradnutia  jaseňov, ktoré sa v Európe začalo od polovice 90. rokov 20. storočia. Na Slovensku je dokázaná od r. 2004.  Prvýkrát ako nový druh bola popísaná v r. 2006. Významný invázny škodca.

Hubový patogén

Nekrózy kôry kmeňa v terminálnej časti a vetiev (kým nie je na kmeni borka).

Hubový patogén

Ide o infekciu listov a kmienka semenáčikov buka.

Hubový patogén

Ivázny patogén, spôsobuje rakovinové rany a mokvanie.  Na Slovensku sas zatiľ nepotvrdil výskyt Gibberella circinata  

Hubový patogén

Opadávajúca kôra z kmeňa, čierne pláty huby pod kôrou, resp. v mieste opadanej kôry.

Hmyz podkôrny

Dospelý chrobák je veľký 2,5 – 3,5 mm oválneho tvaru. Krovky majú škvrnitú kresbu a pokryté sú svetlohnedými a tmavými šupinkami.

Hmyz podkôrny

Lykožrút lesklý je drobný, 1,6 – 2,8 mm dlhý chrobák valcovitého tvaru. Na konci kroviek má tri malé kužeľovité zúbky. Je hnedočiernej lesklej farby.

Hmyz podkôrny

Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.

Hmyz podkôrny

Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.

Hmyz podkôrny

Dospelý jedinec je 4,0 – 5,5 mm dlhý, valcovitého tvaru, čiernohnedej lesklej farby. Jeho veľkosť sa môže výrazne meniť v závislosti na kvalite potravy lariev. V zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov, z ktorých je tretí najväčší.

Hmyz podkôrny

Imágo dosahuje dĺžku 2,2 – 3,7 mm a je najmenším zástupcom rodu Ips u nás. Telo je nápadne lesklé a vyznačuje sa dlhým štítom, čo je dobrý rozlišovací znak.

Hubový patogén

Okrové vankúšiky vytvárajúce sa na kôre vetvičiek a kmeňa, v nich je oranžový prášok - éciospóry. V mieste infekcie je kmeň alebo vetva fľaškovito zhrubnutá, a z miesta poranenia je ronenie živice vo veľkom množstve.

 

Hmyz drevokazný

Sú to druhy vrzúnikov s bieložltou kresbou na krovkách o vľkosti 2 až 4 cm. Obe pohlavia majú nápadné tykadlá, avšak samček dlhšie, takmer rovnako dlhé a telo.

Hubový patogén

Ranový parazit, kolonizuje rezné plochy a rany u listnatých drevín.

Hmyz podkôrny

Podkôrnik dubový má dĺžku 2,5 – 4 mm. Štít a krovky sú tmavohnedé, slabo lesklé až matné. Významným determinačným znakom je husté bodkovanie v ryhách na krovkách. Samček má typické dva zväzočky chĺpkov na čele.

 

Hubový patogén

Syrócium a rizomorfy pod kôrou kmeňa a koreňa, plodnice v jeseni.

 

Hmyz podkôrny

Polygraphus proximus je 2,5 – 3,5 mm veľký podkôrnik so žltohnedým sfarbením nôh.

Hubový patogén

Hrdza na najmladšom ročníku ihlíc smreka.