Obrana
Pri obrane je nevyhnutné v napadnutých porastoch dodržiavať porastovú hygienu a vykonávať dôslednú asanačnú ťažbu. Je potrebné včasné odstraňovanie aktívnych chrobačiarov (napadnuté kmene s výskytom živých jedincov), odstraňovanie kmeňov, v ktorých lykokaz vykonával zrelostný žer a prezimuje (novotvary na kmeňoch – kmeňové ružice), odstraňovanie ťažbových zvyškov z porastov (pálenie, štiepkovanie, v krajnom prípade postrek insekticídom). Ako vhodná metóda je aj odvoz celých kmeňov aj s korunami a na odvoznom mieste ich štiepkovať (tenšie stromy). Odporúčané je tiež neskladovať napadnuté palivové drevo v blízkosti živých jaseňových porastov. V prípade plánovania výchovnej ťažby je vhodné takúto ťažbu vykonať v zimných mesiacoch a drevnú hmotu ponechať v poraste, spracovať a asanovať ju spolu s korunami, až po naletení lykokazom jaseňovým.
Jedným z dôležitých opatrení je aj ochrana jaseňových porastov pred poškodzovaním zverou, pretože to môže výrazne znížiť vitalitu stromu a takýto strom býva následne napadnutý škodlivými činiteľmi vrátane lykokaza jaseňového.
Lapáky:
V napadnutých porastoch je nutné použiť na obranu intenzívnu prípravu klasických ležiacich lapákov. Tie sa v napadnutých porastoch umiestňujú v línii vo vzájomnej vzdialenosti od 30 do 50 m a je potrebné ich vo väčšom množstve pripraviť v okolí skupiniek hynúcich stromov. Napadnuté lapáky je potrebné asanovať včas, t.j. riadiť sa podľa stupňa napadnutia a vývinového štádia lykokaza pod kôrou. Lapáky je potrebné po naletení asanovať podobne ako lapáky určené na lykožrúta smrekového (mechanicky, chemicky, štiepkovaním, pálením).