Obrana
Obrana je značne problematická a spočíva najmä v rýchlom a dôslednom vyhľadávaní chrobačiarov a ich okamžitej asanácii. Metódy asanácie sú zhodné ako pri lykožrútovi smrekovom. Problémom je diagnostika napadnutých stromov, preto je potrebné k tejto činnosti pristupovať zodpovedne. Skutočnosť, že lykožrút severský napáda často stromy vo vnútri porastu, sťažuje ich vyhľadávanie. Pre boj možno využiť špecifické feromónové odparníky (ID Ecolure).
Vzdialenosť inštalácie feromónových lapačov od porastovej steny je od 20 m do 40 m. Spôsoby asanácie sú rovnaké ako pri lykožrútovi smrekovom.
Lapáky a otrávené lapáky sa proti lykožrútovi severskému nepoužívajú, s výnimkou stojacích lapákov navnadených feromónovým odparníkom. Pri výbere stromov na stojaté lapáky vyberáme tenšie jedince (d1,3 do 30 cm), ktoré je potrebné okrúžkovať. Feromón sa vyvesí do výšky 2 m. Pri kontrole náletu je potrebné kontrolovať aj okolité stromy. Stupeň naletenia – počet závrtov na 1 dm2 hodnotíme podľa stupnice určenej pre lykožrúta smrekového (na 20-tich dm2 súvislého povrchu v najhustejšie obsadenej časti kmeňa). Pri silnom napadnutí lapákov zintenzívnime obranné opatrenia, použijeme ďalšie lapáky, prípadne lapače. Tak ako aj pri lapačoch je veľmi dôležité správne umiestnenie lapáka v teréne, od čoho do značnej miery závisí jeho naletenie a konečná účinnosť.
V regiónoch s jeho zvýšeným výskytom sa počet lapačov alebo lapákov na obranu na zachytenie jarného rojenia stanoví podľa kalamitného základu, použije sa 1 lapač alebo lapák na každých 10 m3 spracovaného aktívneho lykožrútového dreva napadnutého lykožrútom severským.
Pri stanovení počtu feromónových lapačov na zachytenie letného rojenia sa vychádza zo stupňa odchytu z jarného rojenia nasledovne:
· slabý stupeň – feromónové lapače sa môžu premiestniť do vhodnejšej lokality,
· stredný stupeň – počet feromónových lapačov ostáva nezmenený,
· silný stupeň – počet feromónových lapačov sa odporúča zvýšiť.
Ak hrozí, že bude založená aj tretia generácia, postupuje sa pri stanovení počtu feromónových lapačov ako v prípade stanovenia ich počtu pre druhú generáciu. Od roku 2012 sú metódy ochrany popísané aj v STN 48 2711.
Stanovenie stupňa odchytu lykožrúta severského na jeden lapač počas jedného rojenia (podľa STN 48 2711)
Stupeň odchytu
|
Lapač – počet lykožrútov
|
slabý
|
do 500
|
stredný
|
od 500 do 1000
|
silný
|
nad 1000
|
Na stanovenie počtu odchytených lykožrútov severských platí vzťah 1 ml (1 cm3) = 90 lykožrútov severských
Prevenciou proti premnoženiu lykožrúta severského je spracovanie alebo asanácia všetkého dreva vhodného na jeho vývoj a množenie (oslabené stromy, stromy napadnuté podpňovkou) a včasné spracovanie alebo asanácia ním napadnutého materiálu (tzv. aktívneho lykožrútového dreva).