Obrana
V porastoch so zvýšeným výskytom koreňových hnilôb spôsobených druhmi rodu Armillaria (počet infikovaných pňov 50 % a viac) v nižších nadmorských výškach resp. na stanovištiach, kde smrek prirodzene nedominuje, je najvhodnejším preventívnym opatrením zmena drevinovej skladby.
Pri zakladaní nových porastov sa odporúča:
· Podporovať prirodzené zmladenie, umožňujúce priamu selekciu jedincov vhodných pre miestne podmienky prostredia.
· Pri umelej obnove smrekových porastov v rizikových lokalitách je nutné klásť dôraz na zalesňovanie potomstvom vitálnych jedincov miestneho pôvodu, ktorých strestolerancia sa prejavuje priamo v oblastiach zasiahnutých chradnutím.
· Aby sa minimalizovali poškodenia koreňového systému, a tým i riziko následnej infekcie, dôsledne dbať na kvalitu sadbového materiálu a zalesňovacích prác. Používať menšie sadenice, semenáčiky alebo dokonca mikrovýsevy tak, aby sa minimalizovali poškodenia koreňového systému
· V prípade umelej obnovy je potrebná voľba redšieho sponu výsadby a vysádzanie sadeníc, v relatívne bezpečnej vzdialenosti minimálne 2 – 5 m od infikovaných pňov tej istej hostiteľskej dreviny.
· Obmedzenie intenzity výchovných zásahov v porastoch – je dôležité aj kvôli obmedzeniu infekcie cez rany a rezné plochy na čerstvých pňoch.
· Pri ťažbách cez vegetačnú sezónu na pne systematicky aplikovať chemické alebo biologické prípravky na ochranu proti ich osídleniu parazitickým drevokaznými hubami.
· Dodržiavať porastovú hygienu a včasne spracovávať jedince napadnuté drevokaznými hubami a podkôrnym hmyzom.