pozemná aplikácia prípravkov

.

Na pozemnú aplikáciu sa používajú chrbtové postrekovače a to buď ručné alebo motorové. Ďalej sú to traktorové alebo inak špeciálne preppravované postrekovače, ktoré majú vyšší výkon, vyšší dosah a objem nádrží. 

Typ trysiek závisí od výrobcu ale v zásade sa môžu použiť dva druhy trysiek. A) Klasické trysky - veľkoobjemové alebo B) nizko objemové (ULV). 

Spotreba postrekovej zmesi závisí od tlaku v postrekovači, veľkosti trysiek, šírky pracovného záberu a rýchlosti pohybu postrekovača. Platí to tak pre chrbtové, ako aj traktorové postrekovače. Výrobcovia trysiek pre každý typ trysky a prevádzkový tlak udávajú minútovú spotrebu roztoku v tabuľkách, dávkovanie na hektár sa potom reguluje len rýchlosťou pohybu aplikátora. Postrekové zmesi (suspenzie, emulzie, pravé roztoky) majú rôznu viskozitu a ich spotreba na jednotku plochy sa aj pri dodržaní ostatných podmienok môže rôzniť.

Používať sa môžu len schválené prírpavky. Pri ochrane rastlín možno používať len autorizované (registrované) prípravky (t.j. pesticídy vrátane repelentov) a autorizované pomocné prípravky (t.j. feromóny, farbivá), podľa návodu a dávkovania uvedeného na etikete a len na tie škodlivé činitele a na tých drevinách, ktoré sú uvedené v zozname prípravkov. Prípravky registruje Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky Bratislava (ÚKSÚP) v súčinnosti s expertnými pracoviskami. Zoznam autorizovaných prípravkov je každoročne zverejňovaný vo Vestníku MPRV SR. Dávkovaniu preto treba venovať zvýšenú pozornosť a prispôsobiť ho konkrétnym podmienkam podľa vlastných skúseností.

Dôležité je dávkovanie prípravkov. Prekročenie odporúčanej dávky predražuje ošetrenie, môže spôsobiť poškodenie cieľových drevín. Nižšia dávka naopak sklame užívateľa nedostatočným účinkom, zároveň môže prispieť k vyselektovaniu odolnej populácie škodcu. Dávka prípravku sa uvádza buď v %, ako koncentrácia vo vodnom roztoku, alebo v hmotnosti na hektár, či na m2 ošetrovanej plochy. Výpočtu dávkovania treba venovať veľkú pozornosť, omyl predstavuje spravidla 10 násobné prekročenie, alebo podhodnotenie dávky. Pri príprave koncentrácií možno výhodne použiť tabuľku 9. Podľa nej možno stanoviť spotrebu látky pre akékoľvek množstvo pripravovaného postrekového roztoku (súčtom, násobkom a podobne).

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hubový patogén

Typickým prejavom je hrdzavenie a následné odumieranie ihlíc v spodnej časti koruny, na ihliciach sú prítomné v rôznej intenzite červené pruhy a v nich plodnice anamorfného štádia. Červené sfarbenie spôsobuje prítomný dothistromin a najvýraznejšie pôsobí v jarnom období, keď sú tieto príznaky najčitateľnejšie. Postihnuté sú najstaršie ihlice a pri silnej infekcii sa môžu tvoriť tzv. "Levie chvosty", kedy zelené sú iba rašiace ihlice na skrátenom výhonku a staršie sú odumreté a červenohnedo sfarbené. Intenzita opadávanie ihlíc je u jednotlivých hostiteľov veľmi premenlivá. Napríklad borovica čierna, kosodrevina, borovica ťažká drží napadnuté ihlice dlho na výhonku, naopak borovica lesná opadáva okamžite po zhnednutí a nájsť u nej na strome ihlice s plodnicami  je ťažké.

Hubový patogén

Huba spôsobuje nekrotické ochorenie kôry a odumieranie konárov topoľov. Prejavy ochorenia sú rozdielne a závisia najmä od obdobia vzniku nákazy, veku a miesta vzniku nákazy.

Hubový patogén

Jedná sa o saproparazita, ktorý prežíva ako saprofyt vo vrchných vrstvách pôdy na organických zvyškoch. Za vhodných klimatických a pôdnych podmienok (vlhko, teplo, pH, nízka konkurencia rôznych druhov mikroorganizmov o priestor a živiny, nedostatok mykoparazitov, atď.) a prístupnosti ontogeneticky náchylných semenáčikov sa aktivizuje ako virulentný patogén semenáčikov.

Hmyz listožravý

Osička z čeľade hrebeňovkovité, veľká 7 – 10 mm.

Hmyz listožravý

Malé osičky. Škody spôsobujú pestré pahúsenice.

Hmyz listožravý

Osička z čeľade Diprionidae. Zelenosivé pahúsenice na vetvách. 

Hmyz cicavý

Chrústik sa rojí koncom mája a v júni a živí sa požieraním listov niektorých druhov listnatých drevín. Larvy sa vvíjajú v pôde, kde požierajú korienky. Škodlivý je najmä v lesných škôlkach.

Hmyz cicavý

Drobná voška žijúca na kmeni stromov. 

Hmyz cicavý

Voška, ktorej larvy sú veľké iba niekoľko desatín milimetra. Spôsobuje ohýnanie ihlíc nadol a zdurenie báz vetvičiek.

Škodcovia semenáčikov a sadeníc

Imágo je veľké 3,5 - 4,4 mm.

Hmyz podkôrny

Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.

Hmyz podkôrny

Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.

Hmyz listožravý

Stredne veľký motýľ s rozpätím krídel 35-45 mm.

Hmyz listožravý

Motýľ s rozpätím krídel 45 – 50 mm. Krídla obidvoch pohlaví sú lesklo biele bez akejkoľvek kresby.

Hmyz listožravý

Drobný, škoricovohnedý motýľ s rozpätím krídel približne 15 mm. 

Hmyz listožravý

Na listoch sú prítomné zelené húsenice ktoré sa pohybujú typickým -piadivkovitým - pohybom.

Hmyz listožravý

Stredne veľký motýľ s rozpätím krídel 30 - 40 mm. 

Hmyz listožravý

Motýľ strednej veľkosti. Samček je normálne okrídlený, s rozpätím krídel cca 40 mm.

Hmyz listožravý

Biele pavučinové povlaky na vetvách a listoch. 

Hmyz cicavý

Táto malá bzdocha zaujímavého tvaru, je veľká asi 3,5 mm s priesvitným telom, so sieťovitou štruktúrou.

Hmyz drevokazný

Náš najväčší fuzáč v smrečinách, ktorého chodby sú široké až 1 cm. Podobný vrzúnikovy smrekovému (Monochamus sutor).