Vrzúnik pralesový Monochamus sartor

Chrobák veľký 19 - 35 mm. Vývoj trvá 1 – 2 roky. Imágo sa vyskytuje v júli až v auguste. Samček je sivočierny a má tykadlá asi dva krát tak dlhé ako samička. Tá má na krovkách nepravidelné biele škvrny. Samička kladie vajíčka do jamiek, ktoré vyhryzie na kôre chradnúcich alebo aj čerstvo spílených stromov. Larvy žerú najprv pod kôrou, neskôr - koncom roka zachádzaj ...

Oblasť výskytu
Slovensko
Význam
Málo významný
Skupina škodcu
Hmyz drevokazný
Symptóm
Oválne chodby široké až 1 cm medzi lykom a drevom sú vyplnené hrubými triesočkami.
Napádané dreviny
Borovica
Jedľa
Smrek
Miesto poškodenia
kmeň

Lesnícky význam

Premnožuje sa po vetrových kalamitách a po kalamitách podkôrneho hmyzu. Spôsobuje hlboké poškodenie dreva najmä tam, kde je poškodené drevo ponechané dlhšiu dobu. 

Opis poškodenia

Pod kôrou a v dreve chodby široké až 1 cm, ktoré sú vyplnené hrubou drvinou až 4 mm dlhou. Chodby prenikajú do dreva až 12 cm hlboko. Imága obhrýzajú smrekové výhonky v korunách, čím dochádza k ich odlamovaniu. 

Čas a spôsob kontroly

Pochôdkou sa kontrolujú vo vegetačnej sezóne mechanicky poškodené smreky. Po odkôrnení sa pod kôrou vyskytujú typické chodby vyplnené hrubou drvinou. 

Obrana

Včasné odstraňovanie poškodených stromov z porastov, najmä vetrovej kalamity. Drevo neskladovať dlho na lesných skladoch.

Mapa výskytu www.skodcoviadrevin.sk