Pálenie napadnutých častí

.

Spálenie napadnutých častí vetiev, asimilačných orgánov a kmeňa.

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hmyz podkôrny

Imága sú okolo 1 cm dlhé, úzke, smaragdovo zelenej farby s výrazným kovovým odleskom. Pri liahnutí sa z hostiteľskej dreviny vyhlodáva výletové otvory v tvare písmena "D" na kmeni a konároch. Larvy vyhrýzajú pod kôrou nepravidelné požerky, poškodzujú vodivé pletivá a postupne dochádza k odumieraniu stromu.

Hmyz drevokazný

Imága sú veľké 2 - 3 cm s bielymi škvrnami na čiernych krovkách a párom dlhých tykadiel. Príznakom poškodenia môže byť hrubá drvina pripomínajúca piliny, dutá kôra v mieste žeru mladých lariev alebo výletové otvory o priemere 6 - 14 mm. Na napadnutých stromoch dochádza k odumieraniu a lámaniu konárov.

Hmyz drevokazný

Imága sú veľké 2 - 3 cm s bielymi škvrnami na čiernych krovkách a párom dlhých tykadiel. Príznakom poškodenia môže byť hrubá drvina pripomínajúca piliny, dutá kôra v mieste žeru mladých lariev alebo výletové otvory o priemere 6 - 14 mm. Na napadnutých stromoch dochádza k odumieraniu a lámaniu konárov.

Hubový patogén

Huba Hymenoscyphus fraxineus, je pôvodcom poškodzovania a chradnutia  jaseňov, ktoré sa v Európe začalo od polovice 90. rokov 20. storočia. Na Slovensku je dokázaná od r. 2004.  Prvýkrát ako nový druh bola popísaná v r. 2006. Významný invázny škodca.

Hubový patogén

Huba spôsobuje nekrotické ochorenie kôry a odumieranie konárov topoľov. Prejavy ochorenia sú rozdielne a závisia najmä od obdobia vzniku nákazy, veku a miesta vzniku nákazy.

Hubový patogén

Ivázny patogén, spôsobuje rakovinové rany a mokvanie.  Na Slovensku sas zatiľ nepotvrdil výskyt Gibberella circinata  

Hubový patogén

Odumieranie púčikov a výhonkov borovíc.

Hubový patogén

Nekrózy kôry, po niekoľkých rokoch sa to vyvíja ako rakovina vetiev alebo kmeňa.

Hubový patogén

Jedná sa o saproparazita, ktorý prežíva ako saprofyt vo vrchných vrstvách pôdy na organických zvyškoch. Za vhodných klimatických a pôdnych podmienok (vlhko, teplo, pH, nízka konkurencia rôznych druhov mikroorganizmov o priestor a živiny, nedostatok mykoparazitov, atď.) a prístupnosti ontogeneticky náchylných semenáčikov sa aktivizuje ako virulentný patogén semenáčikov.

Hmyz listožravý

Na jar sa v čase rašenia sa na báze listov vytvárajú hálky. Poškodenie znižuje tvorbu plodov a pri silnom napadnutí môže dôjsť k odumretiu celých stromov.

Hmyz podkôrny

Dospelý chrobák je veľký 2,5 – 3,5 mm oválneho tvaru. Krovky majú škvrnitú kresbu a pokryté sú svetlohnedými a tmavými šupinkami.

Hmyz podkôrny

Lykožrút lesklý je drobný, 1,6 – 2,8 mm dlhý chrobák valcovitého tvaru. Na konci kroviek má tri malé kužeľovité zúbky. Je hnedočiernej lesklej farby.

Hmyz podkôrny

Dospelý jedinec je 4,0 – 5,5 mm dlhý, valcovitého tvaru, čiernohnedej lesklej farby. Jeho veľkosť sa môže výrazne meniť v závislosti na kvalite potravy lariev. V zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov, z ktorých je tretí najväčší.

Hmyz podkôrny

Imágo dosahuje dĺžku 2,2 – 3,7 mm a je najmenším zástupcom rodu Ips u nás. Telo je nápadne lesklé a vyznačuje sa dlhým štítom, čo je dobrý rozlišovací znak.

Hubový patogén

Rakovinové hrče na kmeni a vetvách. Okrem toho sa hrdza vyváíja aj na ihliciach čarovníkov vytvorenýc na vetvách.

 

Hubový patogén

Ranový parazit, kolonizuje rezné plochy a rany u listnatých drevín.

Hubový patogén

Ranový parazit, na kmeňoch vytvára trvalé plodnice.

Hubový patogén

Ranový parazit s trvalýmí rozliatými plodnicami.

Hubový patogén

Srócium a rizomorfy pod kôrou koreňov a kmeňa, plodnice v jeseni na koreňových nábehoch a kmeni

Hubový patogén

Syrócium a rizomorfy pod kôrou kmeňa a koreňa, plodnice v jeseni.

 

Hubový patogén

Odumieranie tohoročných výhonkov a to ešte v čase, ked ihlice nemusia byť úplne vyvinuté a tak tie hnedé ihlice na konci výhonkov sú skrátené. Takéto vetvy vyzerajú ako maliarske štetce alebo kefy.

 

Hubový patogén

tvorba drobných čiernych kôpok (pikníd) ma spodnej strane zelených ihlic