pálenie vetiev

.

Pálenie vetiev  je mechanická metóda ochrany ktorá sa používa ne znehodnotenie vhodných podmienok pre existenciu a rozširovanie škodlivých činiteľov najmä hmyzých škodcov.  Cieľom je totálna likvidácia škodcov žijúcich na konároch. Spaľovanie sa vykonáva na kopách v lese, alebo mimoo lesa. Pri spaľovaní kôry je potrebné dodržiavať právne predpisy  Zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a podrobnosti upresňujúca vyhláška č 121/2002 Z.z. Vyhláška MV SR o požiarnej prevenciiv znení neskorších predpisov.

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hubový patogén

Nekróza kôry a rakovinové zhrubnutie vetiev.

Hubový patogén

Rakovinové rany na kmeni alebo na vetvách.  

Hubový patogén

Na kôre sú viditeľné čierne hrbolčeky plodníc, v lete aj pohárikovité plodnice, ktoré sú viditeľné najmä za mokra. Determinácia mikroskopicky.

Hubový patogén

Huba Hymenoscyphus fraxineus, je pôvodcom poškodzovania a chradnutia  jaseňov, ktoré sa v Európe začalo od polovice 90. rokov 20. storočia. Na Slovensku je dokázaná od r. 2004.  Prvýkrát ako nový druh bola popísaná v r. 2006. Významný invázny škodca.

Hubový patogén

Nekrózy kôry kmeňa v terminálnej časti a vetiev (kým nie je na kmeni borka).

Hubový patogén

Ide o infekciu listov a kmienka semenáčikov buka.

Hubový patogén

Ivázny patogén, spôsobuje rakovinové rany a mokvanie.  Na Slovensku sas zatiľ nepotvrdil výskyt Gibberella circinata  

Hubový patogén

Odumieranie púčikov a výhonkov borovíc.

Hubový patogén

Nekrózy kôry, po niekoľkých rokoch sa to vyvíja ako rakovina vetiev alebo kmeňa.

Hmyz cicavý

Voška, ktorej larvy sú veľké iba niekoľko desatín milimetra. Spôsobuje ohýnanie ihlíc nadol a zdurenie báz vetvičiek.

Hubový patogén

Opadávajúca kôra z kmeňa, čierne pláty huby pod kôrou, resp. v mieste opadanej kôry.

Hmyz podkôrny

Lykožrút lesklý je drobný, 1,6 – 2,8 mm dlhý chrobák valcovitého tvaru. Na konci kroviek má tri malé kužeľovité zúbky. Je hnedočiernej lesklej farby.

Hmyz podkôrny

Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.

Hmyz podkôrny

Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.

Hmyz podkôrny

Imágo dosahuje dĺžku 2,2 – 3,7 mm a je najmenším zástupcom rodu Ips u nás. Telo je nápadne lesklé a vyznačuje sa dlhým štítom, čo je dobrý rozlišovací znak.

Hubový patogén

Okrové vankúšiky vytvárajúce sa na kôre vetvičiek a kmeňa, v nich je oranžový prášok - éciospóry. V mieste infekcie je kmeň alebo vetva fľaškovito zhrubnutá, a z miesta poranenia je ronenie živice vo veľkom množstve.

 

Hubový patogén

Hrdza na najmladšom ročníku ihlíc smreka.