postrek

.

Chemický postrek sa vykonáva len povolenými prípravkami uvedenými v "Zozname povolených prípravkov na ochranu rastlín" a podľa schválených etikiet. Vždy je potrebné použit predpísanú koncentráciu a dávky, ktoré zabezpečujú  dostatočnú účinnosť. Pre zvýšenie účinnosti sa do postrekovej zmesi pridáva zmáčadlo. Chemické postreky sa využívajú ako ochranné aj obranné opatrenia proti škodlivým činiteľom. 

Podľa spôsobu aplikácie postreku ich delíme na:

  • pozemné
  • letecké (v EU zakázané, povolené len za prísnych podmienok) 

Výhody chemického postreku:

  • vysoká účinnosť pri správnej aplikácii,
  • možnosť použitia na prevenciu aj obranu proti škodlvým činiteľom

Nevýhody chemického postreku:

  • možnosť chyby pri aplikácii (nesprávne nariedenie zmesi, nerovnomerná pokryvnosť, a pod.),
  • neekologičnosť (úlety do pôdy, vplyv na predátory, parazitoidy, a pod.),
  • väzba na počasie - nemožno aplikovať za dažďa, po daždi alebo pred dažďom) a na ročnú dobu - neúčinné v zimných mesiacoch,
  • náročnosť na technické vybavenie - postrekovač, dopravný prostriedok (dovoz vody),
  • nemožnosť použitia vo vybraných územiach (ochrana vôd, ochrana prírody),
  • obmedzená doba účinnosti,
  • väzba na dodávateľov.

 

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hubový patogén

Charakteristické príznaky súzaškrcovanie kmienka, čierne škvrny a plesneň na  klíčnych listkoch, plesnenie semine. 

Hubový patogén

Typickým prejavom je hrdzavenie a následné odumieranie ihlíc v spodnej časti koruny, na ihliciach sú prítomné v rôznej intenzite červené pruhy a v nich plodnice anamorfného štádia. Červené sfarbenie spôsobuje prítomný dothistromin a najvýraznejšie pôsobí v jarnom období, keď sú tieto príznaky najčitateľnejšie. Postihnuté sú najstaršie ihlice a pri silnej infekcii sa môžu tvoriť tzv. "Levie chvosty", kedy zelené sú iba rašiace ihlice na skrátenom výhonku a staršie sú odumreté a červenohnedo sfarbené. Intenzita opadávanie ihlíc je u jednotlivých hostiteľov veľmi premenlivá. Napríklad borovica čierna, kosodrevina, borovica ťažká drží napadnuté ihlice dlho na výhonku, naopak borovica lesná opadáva okamžite po zhnednutí a nájsť u nej na strome ihlice s plodnicami  je ťažké.

Hubový patogén

Huba spôsobuje nekrotické ochorenie kôry a odumieranie konárov topoľov. Prejavy ochorenia sú rozdielne a závisia najmä od obdobia vzniku nákazy, veku a miesta vzniku nákazy.

Hmyz drevokazný

Dospelé jedince sú 2 – 4 mm dlhé a majú valcovité telo. Krovky sú rovnomerne zaoblené svetlohnedej lesklej farby s pozdĺžnymi tmavohnedými pruhmi.

Hubový patogén

Biele múčnaté poprašky na listoch dubov, neskôr sú tieto biele poprašky aj na najmä jánskych výhonkoch. Listy predčasne hnednú a opadávajú, výhonky oneskorene vyzrievajú a sú náchylné na poškodenie skorými mrazmi v októbri.

Hubový patogén

Jedná sa o saproparazita, ktorý prežíva ako saprofyt vo vrchných vrstvách pôdy na organických zvyškoch. Za vhodných klimatických a pôdnych podmienok (vlhko, teplo, pH, nízka konkurencia rôznych druhov mikroorganizmov o priestor a živiny, nedostatok mykoparazitov, atď.) a prístupnosti ontogeneticky náchylných semenáčikov sa aktivizuje ako virulentný patogén semenáčikov.

Hmyz podkôrny

Lykožrút lesklý je drobný, 1,6 – 2,8 mm dlhý chrobák valcovitého tvaru. Na konci kroviek má tri malé kužeľovité zúbky. Je hnedočiernej lesklej farby.

Hmyz podkôrny

Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.

Hmyz podkôrny

Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.

Hmyz podkôrny

Dospelý jedinec je 4,0 – 5,5 mm dlhý, valcovitého tvaru, čiernohnedej lesklej farby. Jeho veľkosť sa môže výrazne meniť v závislosti na kvalite potravy lariev. V zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov, z ktorých je tretí najväčší.

Hmyz podkôrny

Imágo dosahuje dĺžku 2,2 – 3,7 mm a je najmenším zástupcom rodu Ips u nás. Telo je nápadne lesklé a vyznačuje sa dlhým štítom, čo je dobrý rozlišovací znak.

Hubový patogén

Pavučinkovité čierne mycélium popretkáva odumreté ihlice. Presná determinácia možná len mikroskopicky.

 

Hmyz cicavý

Táto malá bzdocha zaujímavého tvaru, je veľká asi 3,5 mm s priesvitným telom, so sieťovitou štruktúrou.