vyhľadávanie aktívnych chrobačiarov

.

Vyhľadávanie aktívnych chrobačiarov je základným predpokladom úspešnej ochrany porastov pred podkôrnym hmyzom. Pre identifikáciu aktívnych chrobačiarov je potrebné poznať hlavné príznaky. 

Drvinky je možné nájsť v okolí závrtových otvorov prípadne na päte kmeňa a na šupinkách na kôre.

Napadnutý strom postupne mení farbu asymilačných orgánov, tie postupne opadávajú. Pri silnom napadnutí môže dôjsť k situácii, kedy je strom zelený no pod kôrou sa nachádza už plne vyvinutá nová generácia hmazu.

Pri napadnutí podkôrnym hmyzom často dochádza k postupnému opadávaniu kôry. Z takéhoto stromu už podkôrny hmyz zväčša vyletel.

Je vhodné si všímať aj aktivitu ďatlotvarých vtákov, ktoré otesávajú kôru, kde sa snažianájsť larvy a imága hmyzu. 

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hmyz drevokazný

Početná skupina sredne veľkých až veľkých fuzáčov vyskytujúca sa takmer na všetkých druhoch u nás rastúpich dubov.

Zaujímavé je štádium larvy, pretože vypĺňa asi 9/10 života chrobáka. Život imág je pomerne krátky. Samičky hynú skoro po vykladení vajíčok, samčekovia krátko po párení. Trvá to niekedy len 6 – 8 dní. Výnimku tvoria prirodzene tie druhy, ktoré prezimujú v štádiu imága.

Hmyz podkôrny

Krasoň, ktorý napáda oslabené borovice na suchých a oslnených lokalitách. Obsadzuje najmä spodnú časť kmeňa.

Hmyz podkôrny

Hnedý, lesklý chrobák veľkosti 12 – 15 mm, so šiestimi okrovými škvrnami na krovkách.

Hmyz podkôrny

Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.

Hmyz podkôrny

Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.

Hmyz podkôrny

Podkôrnik dubový má dĺžku 2,5 – 4 mm. Štít a krovky sú tmavohnedé, slabo lesklé až matné. Významným determinačným znakom je husté bodkovanie v ryhách na krovkách. Samček má typické dva zväzočky chĺpkov na čele.