Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie
Početná skupina sredne veľkých až veľkých fuzáčov vyskytujúca sa takmer na všetkých druhoch u nás rastúpich dubov.
Zaujímavé je štádium larvy, pretože vypĺňa asi 9/10 života chrobáka. Život imág je pomerne krátky. Samičky hynú skoro po vykladení vajíčok, samčekovia krátko po párení. Trvá to niekedy len 6 – 8 dní. Výnimku tvoria prirodzene tie druhy, ktoré prezimujú v štádiu imága.
Krasoň, ktorý napáda oslabené borovice na suchých a oslnených lokalitách. Obsadzuje najmä spodnú časť kmeňa.
Hnedý, lesklý chrobák veľkosti 12 – 15 mm, so šiestimi okrovými škvrnami na krovkách.
Čiernohnedý lesklý chrobák dlhý 2,8-4,5 mm, v zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov. Pôvodne rozšírený v Severnej Európe a Ázii.
Lykožrút podobný lykožrútovi smrekovému, ktorý sa vyskytuje častejšie vo vyšších nadmorských výškach. Premnožuje sa lokálne po snehových a vetrových kalamitách.
Podkôrnik dubový má dĺžku 2,5 – 4 mm. Štít a krovky sú tmavohnedé, slabo lesklé až matné. Významným determinačným znakom je husté bodkovanie v ryhách na krovkách. Samček má typické dva zväzočky chĺpkov na čele.
vyhľadávanie aktívnych chrobačiarov
Vyhľadávanie aktívnych chrobačiarov je základným predpokladom úspešnej ochrany porastov pred podkôrnym hmyzom. Pre identifikáciu aktívnych chrobačiarov je potrebné poznať hlavné príznaky.
Drvinky je možné nájsť v okolí závrtových otvorov prípadne na päte kmeňa a na šupinkách na kôre.
Napadnutý strom postupne mení farbu asymilačných orgánov, tie postupne opadávajú. Pri silnom napadnutí môže dôjsť k situácii, kedy je strom zelený no pod kôrou sa nachádza už plne vyvinutá nová generácia hmazu.
Pri napadnutí podkôrnym hmyzom často dochádza k postupnému opadávaniu kôry. Z takéhoto stromu už podkôrny hmyz zväčša vyletel.
Je vhodné si všímať aj aktivitu ďatlotvarých vtákov, ktoré otesávajú kôru, kde sa snažianájsť larvy a imága hmyzu.