Biopreparáty

.

Biopreparáty na báze mykoparazitizmu majú významnú úlohu pri ochrane a obrane rastlín proti pôdnym patogénnym hubám. Z mikroskopických húb najviac preskúmanými druhmi sú Pythium oligandrum Drechsler (jej oospóry sú účinným agens v súčasnosti u nás registrovaného prípravku s obchodným názvom Polyversum) a Trichoderma harzianum Rifai.

Rod Trichoderma zahŕňa 9 agregovaných, biologicky vysoko účinných druhov, ktoré napádajú viac ako 30 druhov húb. Ich významná mykoparazitická a antibiotická aktivita (druhy rodu Trichoderma produkujú 13 antibiotík) bola potvrdená k mnohým fytopatologicky významným druhom napr. pôvodcom tracheomykóznych ochorení už na semenách, pôvodcom odumierania výhonkov i drevokazným druhom húb.

P. oligandrum parazituje na takmer 30 druhoch fytopatogénnych húb, z nich až 19 patrí do rodu Pythium. Pri aplikácii oospór P. oligandrum do rizosféry dochádza nielen ku priamemu účinku (konkurencia a parazitácia na fytopatogénnych hubách), ale aj k nepriamemu účinku, keď stimulujú rast rastlín vyvolaním pozitívnych biochemických a fyziologických zmien. Je to dôsledok zvýšenia produkcie auxínov, polysacharidov a vyšším príjmom fosforu, pričom tieto nepriame účinky sa prejavujú hlavne v nadzemných častiach rastliny.

Zoznam škodcov pre konkrétne opatrenie

Hmyz drevokazný

Imága sú veľké 2 - 3 cm s bielymi škvrnami na čiernych krovkách a párom dlhých tykadiel. Príznakom poškodenia môže byť hrubá drvina pripomínajúca piliny, dutá kôra v mieste žeru mladých lariev alebo výletové otvory o priemere 6 - 14 mm. Na napadnutých stromoch dochádza k odumieraniu a lámaniu konárov.

Hmyz drevokazný

Imága sú veľké 2 - 3 cm s bielymi škvrnami na čiernych krovkách a párom dlhých tykadiel. Príznakom poškodenia môže byť hrubá drvina pripomínajúca piliny, dutá kôra v mieste žeru mladých lariev alebo výletové otvory o priemere 6 - 14 mm. Na napadnutých stromoch dochádza k odumieraniu a lámaniu konárov.

Hmyz podkôrny

Dospelý jedinec je 4,0 – 5,5 mm dlhý, valcovitého tvaru, čiernohnedej lesklej farby. Jeho veľkosť sa môže výrazne meniť v závislosti na kvalite potravy lariev. V zadnej časti kroviek má 4 páry zúbkov, z ktorých je tretí najväčší.