Obrana
Pri obrane proti uvedeným škodcom sa používajú insekticídy. Zásah proti škodcom sa vykonáva individuálnym bodovým postrekom, resp. dávkovaním granulátov. Celoplošný postrek insekticídmi je neprípustný. Účinnosť obranného zásahu sa odporúča vyhodnotiť v septembri až v októbri tranzektovou metódou.
Tam, kde nie je možné použiť pesticídy, sa používajú lapacie zariadenia bez intoxikovanej návnady. Počet lapacích zariadení sa zvýši na 100 kusov až 200 kusov na 1 ha a kontrola sa skráti na jeden deň až dva dni. Podľa najnovších výsledkov, ani intenzívne nasadenie lapacích kôr významne neovplyvní zníženie poškodenia sadeníc tvrdoňom, avšak odchytenými imágami znížime populačný tlak škodcu v ohrozenej oblasti. Lapacie kôry slúžia ako výborná forma monitoringu tvrdoňa.
Iným spôsobom obrany proti tvrdoňovi je mechanická individuálna obrana sadeníc pomocou špeciálnych ochranných golierov a pančušiek. Výhodou týchto metód je vysoká účinnosť v prípade správnej inštalácie mechanickej ochrany. Nevýhodou je prácnosť pri inštalácii. Problém nastane ak sa nejakým spôsobom jedinec tvrdoňa dostane k sadenici. Takto uväznený jedinec zvyčajne zožerie značnú časť lyka a sadenica hynie. Ochranné golieriky často krát ničia aj vtáky.
Unikátnou formou ochrany sadeníc pred zrelostným žerom tvrdoňa je pieskovanie a voskovanie sadeníc pred výsadbou. Sú to úplne nové, veľmi účinné a ekologické metódy vyvinuté vo Švédsku a Nórsku, ktoré ochránia sadenicu na jeden až dva roky po výsadbe.
Pri pieskovaní je sadenica pokrytá vrstvou jemného piesku (frakcia 0,2 mm). Najskôr sú sadenice zvlhčené, neskôr je na kmienky nanesený akrylový lep. Následne pokračujú sadenice na páse do pieskovacieho boxu. Tu sú sadenice pieskované. Takto ošetrené sadenice vydržia bez poškodenia takmer 2 roky. Táto metóda sa nazýva Conniflex a bola vyvinutá vo Švédsku. Výhodou je dlhá účinnosť a nevýhodou, že linka je veľmi drahá a takýmto spôsobom sa dajú ošetriť len obaľované sadenice.
Voskovaním je možné ošetriť obaľované aj voľnokorenné sadenice. Stroj na voskovanie nie je finančne náročný a takto ošetrené sadenice môžu byť v budúcnosti ošetrované aj na území Slovenska. Pracovník ošetrí sadenicu špeciálny voskom (kmienok), ktorý je omnoho flexibilnejší ako klasický vosk. Takto ošetrenú sadenicu tvrdone nepoškodzujú. Ochrana vydrží jeden až dva roky.
V Škandinávii sa vo významnej miere využíva aj skarifikácia pôdy. Podstata spočíva v rozrušení humusovej vrstvy až na minerálnu pôdu. Do takto pripravenej pôdy sa vysádzajú sadenice, ktoré sú výrazne menej poškodzované tvrdoňmi. Zároveň sa tým eliminuje aj rast buriny.