INHIBÍTORY TVORBY CHITÍNU

inhibítory tvorby chitínu

Povrch lariev hmyzu tvorí „pokožka“ nazývaná kutikula. Je to špeciálna vrstva, ktorá nie len že tvorí bariéru medzi vonkajším prostredím, ale navyše tvorí aj nosnú štruktúru pre vnútorné orgány larvy - u stavovcov plní túto úlohu vnútorná kostra.

Každá larva počas vývoja zmení niekoľkokrát kutikulu a to tak, že stará kutikula sa odlúpne a pod ňou sa vytvorí nová. Hovoríme, že húsenica alebo larva sa zvlieka. Larva sa počas svojho vývoja zvlieka niekoľkokrát - 5 – 6 i viac krát. Tento proces umožňuje larve rásť.

Základnou stavebnou látkou kutikuly je chitín.

Na trhu existujú prípravky, využívané v ochrane lesa, ktoré bránia larve aby vytvorila novú kanikulu. Ak larva do určitej doby nevytvorí novú kutikulu, má to pre ňu fatálne následky. Takéto prípravky sa nazývajú tvorby chitínu alebo inhibítory rastu a zaraďujú sa medzi biotechnické prípravky. Je to preto, že vo svojej podstate nie sú priamo toxické a nezabíjajú larvu priamo. Obsahujú látky, ktoré u hmyzu inhibujú vytváranie látky nazývanej chitín, následne inhibujú tvorbu kutikuly a tým hmyz nepriamo usmrcujú.